Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Bankacılık Sektörü'nden Haberler->BANKA EMEKLİ SANDIKLARI İLE İLGİLİ ANAYASA MAHKEMESİNİN SON KARARI   
BANKA EMEKLİ SANDIKLARI İLE İLGİLİ ANAYASA MAHKEMESİNİN SON KARARI

Anayasa Mahkemesi bankaların personel sandıklarının 2008'e kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na devrini öngören Bankalar Yasası'nın 23.maddesini iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.
Anayasa Mahkemesi Dur dedi;
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER ile CHP'nin yaptığı başvuruları sonuçlandıran Anayasa Mahkemesi, Bankaların personeli için kurulmuş sandıkların Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devrine ilişkin Bankacılık Yasası'nın 23.maddesini iptal etti, yürürlüğünü durdurdu. Karar emekli bankacıları sevindirirken, sandıklarda belirsizlik yarattı. İptal edilen madde, Koç-Unicredito'nun Yapı Kredi Bankasını satın almasında kilit rol oynamış, sandığın SGK.'ya devri satın alma işleminde ön koşul olmuştu.
Ekim 2008'de devredilecekti;
23.madde, banka personeli için kurulmuş yaşlılık ve ölüm sigortası sandıklarının, Ekim 2008'e kadar SGK'ya devrini düzenliyor. Madde oluşturulacak komisyonun sandıkların varlığını hesaplayarak, varlıkları yükümlülüklerinden az olan Bankaların 31 Aralık 2007'ye kadar karşılık ayırıp, 15 yıllık taksit halinde SGK'ya ödeme yapmasını öngörüyor. Bankacılık kanununun 58.maddesi ise Bankaların personel sandıklarına 31 Aralık 2007 tarihinden sonra kaynak aktarmasını yasaklıyor.
Emekli bankacılar memnun;
Avantajlarını kaybetmek istemedikleri için Bankaların personel sandıklarının devrine karşı çıkan emekli bankacılar karardan memnun oldu. Ankbank Hersonel Emeklileri Derneği Başkanı Yıldız Tengiz, bu düzenlemenin 400.000 kişiyi ilgilendirdiğini belirterek, "hepimiz mutluluk içindeyiz" diye konuştu. Tengiz, belirsizlik olup olmayacağı konusunda, "Sandıklar kendi yağlarıyla kavrulabilecek durumdalar. Biraz da harcamalarda kısıtlamaya giderlerse sorun olmaz diye düşünüyorum" dedi.
Devir işlemleri durucak;
Anayasa Mahkemesi'nin Bankalar Yasası'nın23.maddesini iptal kararı ile Banka sandıklarının Sosyal Güvenlik Kurumları'na devir işlemleri tümüyle durdurulmuş oldu. 31 Aralık 2007 tarihinden sonra da Bankalar tarafından personel sandıklarına kaynak aktarımına yasak gelecek olması nedeniyle gelir-gider dengesi kötü olan banka sandıklarını zor günler bekleyecek.Bu sandıklarda sağlık hizletleri başta olmak üzere öncelikle bazı sosyal haklarda gerileme gündeme gelmesi bekleniyor.Gönderen Editör, Pazartesi, 26 Mart 2007 11:40, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it