Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Güncel Haberler->EVSEL DOĞALGAZ KULLANIMINDA UYARI   
EVSEL DOĞALGAZ KULLANIMINDA UYARI

Son günlerdeki doğalgaz zehirlenmeleri nedeniyle, konunun uzmanları, Evsel doğalgaz kullanıcılarına bazı uyarılarda bulundular :

 - Doğal gaz projelerinizi ve tesisatlarınızı mutlaka  sertifika almış firmalara yaptırınız.

- Bu tip cihazlardan bacalı (soba, kombi, şofben v.b.) cihaz kullanacaksanız mutlaka  sertifika almış firmalara   bacalarınızı test ettiriniz.

- Olumlu baca raporunuzu almadan cihaz taktırmayınız.

- Proje onayı ve muayene raporu alınmadan cihazlarınızı işletmeye aldırmayınız.

 

- Bacalı cihazlarınıza mutlaka baca sensörü taktırın.

 

- Uygun ve çalışır olduğunu kontrol ettiriniz.

 

- Bacalı cihazlar için gerekli olan ventilasyonu kesinlikle kapatmayınız.

 

- Bacalarınızı yılda en az bir kez kış sezonu öncesi mutlaka temizlettiriniz.

 

- Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatmayınız.

 

- Bacalarınıza baca şapkası taktırınız.

- Konutunuzda doğal gaz, baca gazı kokusu, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaştığınızda doğal gaz cihazlarınızı kapatarak ortamı acilen havalandırınız ve 24 saat hizmet veren 187 nolu acil arıza telefonunu arayınız'' 

UYARI NEDENLERİ İLE İLGİLİ TEKNİK AÇIKLAMALAR ;
 

Evsel ısınmada genelde iki tip cihaz kullanılmaktadır. Hermetik tip cihazlar, yanma için gerekli olan havayı dış ortamdan alıp yanmış gazı geri dış ortama veren cihazlardır. Hermetik cihazlar dış atmosfere duvarı olan banyo, wc, mutfak, yatak odaları gibi yerlere de yerleştirilirler. Bacalı cihazlar ise yanma için gerekli olan havayı bulundukları ortamdan alıp yanmış gazları uygun bir baca vasıtasıyla dışarı atan cihazlardır. Bacalı cihazlar 8 metreküpten küçük hacimli yerlere yerleştirilemez. Hacimleri ne olursa olsun bacalı cihazlar balkon, yatak odası, banyo, wc gibi yerlere tesis edilemezler.
 

Renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir gaz olan metan gazından oluşan doğal gaz yandığında kimyasal özelliğinden dolayı bacadan yaklaşık olarak 1,6 kilogram su buharını atmosfere atar, atılan bu su buharının, bacanın iyi yalıtımlı olmaması nedeniyle, bacada yoğunlaşarak baca iç sıvalarının dökülmesine neden olur ve buna bağlı olarak ölümlere yol açar.

Bacalı cihazlardaki baca tıkanmaları karbonmonoksit zehirlenmesine neden olur.rbonmonoksit gazı kokusuz ve zehirli bir gazdır. Karbonmonoksit gazı direk olarak solunum yoluyla alınır ve kana karışır. Hemoglobin ile birleşme isteği oksijene göre 300 kat fazla olduğundan muhtemelen ölümle sonuçlanır. Bu nedenle bacalı cihaz kullanırken emniyet kurallarına harfiyen uyulmalıdır.
 

 
Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 17 Ocak 2008 15:33, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it