Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Güncel Haberler->Şemdilli Davasında Tahliye   
Şemdilli Davasında Tahliye

Hakkari Şemdinli'de 9 Kasım 2005 günü eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitapevi'nin bombalanması olayının sorumlusu olarak tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş, 2 yılı aşkın cezaevinde kaldıktan sonra dün Askeri Mahkeme'de yapılan ilk duruşmada tahliye edildi.
Mahkeme tahliye kararının, 'mevcut delil durumu, delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması ve tutukluluk süreleri gözönünde bulundurularak verildiğini' açıkladı.
Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin 16 Mayıs 2007'de 'eksik soruşturma' gerekçesi ile bozduğu Şemdinli davasında, Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi 14 Eylül 2007'deki 4'üncü duruşmasında görevsizlik kararı vermiş ve davanın Askeri Mahkeme'de görülmesini kararlaştırmıştı.
Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın dün yapılan ilk duruşmasına 4 sanık avukatı ile 9 müdahil avukat katıldı.

Avukatlar salonu terketti
Müdahil avukat Selçuk Kozağaçlı, askeri mahkemenin görevsizlik kararı vermesini istedi. Kozağaçlı, davaya bakacak yerin belirlenmesi için de uyuşmazlık mahkemesine gitmesi gerektiğini savundu.
Sanık avukatları ise askeri mahkemenin bu konuda yetkili olduğunu savundu ve bağımsızlığından da şüphe edilemeyeceğini söyleyerek müdahil avukatlarının talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, müdahil avukatların taleplerini oy birliği ile reddedildiğini açıkladı. Taleplerinin kabul edilmemesi üzerine 9 müdahil avukat duruşma salonunu terketti.

Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cumartesi, 15 Aralık 2007 13:02, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it