Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Flaş Haber->ERDAL İNÖNÜ VEFAT ETTİ   
ERDAL İNÖNÜ VEFAT ETTİ

     
Eski Başbakan Yardımcılarından, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu Prof. Dr. Erdal İnönü, tedavi gördüğü ABD’nin Houston kentinde, 81 yaşında hayatını kaybetti.
      Erdal İnönü’nün TSİ 05.00 sıralarında vefat ettiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl Houston’da bulunan M.D. Anderson Kanser Merkezi’ndeki tedavi gördükten sonra yurda dönen Erdal İnönü, hastalığının nüksetmesi üzerine 27 Ağustos’ta yeniden ABD’ye gitmişti.
      İnönü’nün yanında eşi Sevinç İnönü bulunuyordu
.
      
     HAYATI

      ABD’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türkiye solunun önemli isimlerinden Prof. Dr. Erdal İnönü, 6 Haziran 1926’da Ankara’da doğdu. İnönü ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaptı.
      İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü’nün oğlu olarak dünyaya gelen Erdal İnönü, 1947’de Fen Fakültesi’nden fizik lisansı diploması aldıktan sonra A.B.D.’ye gitti, California Teknoloji Enstitüsü’nde lisans üstü öğrenimi yaptı, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.
      Teorik fizik alanında araştırmalar yapan Erdal İnönü, Türkiye’ye dönünce Ankara Üniversitesinde Fizik Asistanı olarak göreve başladı.
      Askerlik görevini yaptıktan sonra üniversite doçentlik sınavını veren, 1957-1960 yılları arasında tekrar Amerika’ya giderek "Atom Enerjisinden Yararlanma" programı içinde çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yapan İnönü, 1964 - 1974 tarihleri arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Fizik Profesörü olarak çalıştı.
      ODTÜ’de öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırma ve yönetim görevleri de yapan, Teorik Fizik Bölümü Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğünde bulunan İnönü ODTÜ’de öğrenci eylemlerinin yoğun yaşandığı dönemde kampüse askeri güçlerin girmesine karşı çıkışıyla da anımsanıyordu. Erdal İnönü 1974’te İstanbul Boğaziçi Üniversitesine geçti, 1974-1983 yılları arasında fizik profesörlüğünün yanı sıra 6 yıl kadar da Temel Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.
      Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun kuruluşuna katkıda bulunan ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü’nde kurucu müdürlük görevini yürüten İnönü, NATO Fen Komitesi’nde çalıştı. İnönü, UNESCO Yürütme Kurulunda da görev aldı.
     
     SİYASETİN YENİDEN YAPILANMASI DÖNEMİNDE MÜCADELE VERDİ

      1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi’nin (SODEP) kurucu Genel Başkanı oldu. SODEP ile Halkçı Parti’nin birleşmesi sonucu kurulan SHP’nin ilk olağanüstü kurultayında SHP Genel Başkanı seçilen Erdal İnönü bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü. İnönü 1983 seçimlerine milletvekili adaylığı veto edildiği için katılamamıştı. Erdal İnönü hakkında 1983 yılında askeri dönemden sonraki ilk genel seçimlerden önce Milli Güvenlik Konseyi’nin bildirilerine ve Sıkıyönetim Kanunu’na aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.
      İnönü, 1986 yılı ara seçimlerinde İzmir Milletvekili seçildi. 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.
      1991 Genel seçimlerinden sonra Doğru Yol Partisi ile SHP’nin kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 1993 yılına kadar bu görevini sürdüren Erdal İnönü, SHP’nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesi ardından, 27 Mart 1995 tarihinde bu koalisyonun sosyal demokratik kanadında değişikliğe gidildi. Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 27 Mart 1995/ 05 Ekim 1995 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.
      
     
Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 31 Ekim 2007 16:38, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it